LIVSFARLIGT: Automatkarbin 24 har en oavsiktlig fördröjning mellan att man trycker på avtryckaren och skottet går av.

Försvarsmaktens nya vapen kostade 875 miljoner – nu får det skjutförbud

Publicerad 15 mars 2025 kl 19.01

Inrikes. Den nya automatkarbinen AK 24A som nu införs i Försvarsmakten har fått skjutförbud på grund av ett fel. Felet är att det finns en fördröjning mellan det att avtryckaren trycks in och skottet går av, enligt FMV.

Dela artikeln

Försvarsmakten släppte 2023 sitt beslut att köpa in vapnet för 875 miljoner kronor, och var då noga med att påpeka vilka rigorösa tester man gjort innan man köper in vapen av den här typen, som ska bli nytt standardvapen i Försvarsmakten.

"Innan leveranserna påbörjas görs omfattande tester av varje vapentyp där kvalitet, hantering och ergonomi prövas under varierande förhållanden", skrev myndigheten.

Nu visar det sig dock att det inte hjälpte.

– Felet i sig är ett toleransfel som gör att avfyring fördröjs och det är ett säkerhetsmässigt oacceptabelt fel. Eftersom säkerheten alltid kommer främst har Försvarsmakten i samråd med FMV satt skjutförbud på dessa vapen intill dess att alla vapen undersökts och de felaktiga åtgärdats, säger Anders Östberg, projektledare FMV, i ett pressmeddelande.

– Detta är inget konstigare än att bilindustrin ibland återkallar bilar för att de upptäckt något fel.

Tillverkaren Sako, FMV och Försvarsmakten har undersökt de vapen som haft felfunktion och därefter tagit fram en metod för att kontrollera vapnen. Den kontrollen pågår nu och skjutförbudet kvarstår fram till dess att man gått igenom alla vapen som levererats till Försvarsmakten.

I slutet av 2026 ska totalt 32.500 av nya automatkarbin 24 ha levererats till Försvarsmakten.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.