Med en nakenchock i Notre Dame.

" />

Med en nakenchock i Notre Dame.

" />

Med en nakenchock i Notre Dame.

" />
Femen
Foto: Femen

Topless-aktion i Notre Dame

Publicerad 13 februari 2013 kl 07.02

Utrikes.Den lättklädda feministgruppen Femen utförde under måndagen en aktion i Notre Dame i Paris i samband med att påven har förklarat att han avgått.

Gilla artikeln på Facebook

Åtta Femen-aktivister gick runt med bar överkropp i Notre Dame och skanderade slagord så som "Det finns ingen påve längre" och ringde i en kyrkklocka. På kroppen hade de skrivit meddelanden så som "Inga homofober och "Hej då Benedictus!".

Feministerna släpades sedan under höga skrik bort av ordningsvakter, men fortsatte aktionen på gatan utanför katedralen.

Femen är ursprungligen en ukrainsk grupp och består av företrädesvis studenter och de har gjort sig kända för sin lättklädda aktivism, till exempel när de stod nakna utanför egyptiska ambassaden i Stockholm i december förra året och protesterade mot Egyptens sharia-lagar.

Genom att vara lättkläda får de stor mediabevakning då artiklar om dem genererar många klick, vilket är svårt att motstå för dagens krisdrabbade mediabransch.

Foto: FemenOrdningsvakt försöker tygla feministerna.

Foto: Femen


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.