Den estniska insatsen kommer efter att strömkabeln Estlink 2 skadats, vilket orsakat hysteri och oro för sabotage.
Patrullbåten Raju har nu skickats ut för att bevaka kabeln, och Estlands försvarsminister Hanno Pevkur betonar vikten av att agera snabbt:
– Det här är för att se till att ingenting händer där och för att säkerställa att vår kritiska uppkoppling med Finland förblir i drift, sade Pevkur i estnisk radio på fredagen.
Estlands regering har även kontaktat Finland och Nato för att få stöd i insatsen. Pevkur öppnar för att svenska styrkor kan bli aktuella.
– Snabbhet är viktigt. Om Nato och försvarschefen kommer överens kan en lösning till exempel vara en insats med svenska styrkor. Men det kan även vara tal om tyska eller polska eller någon annan. Genom bilaterala relationer kan vi hitta snabbare lösningar än att vänta på Nato som helhet, säger Pevkur enligt SVT Nyheter.
Incidenten med Estlink 2 misstänks vara orsakad av oljetankern Eagle S, vars ankare tros ha förstört kabeln. Finska myndigheter misstänker att fartyget är en del av den så kallade ryska skuggflottan, som används för att kringgå västerländska sanktioner.