Polismordet i Göteborg

Stefan Löfven efter polismordet: "Vi har ökat tryggheten"

Publicerad 1 juli 2021 kl 12.23

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) höll en presskonferens om det uppmärksammade mordet på en polis i Göteborg. Han uppgav bland annat att han och regeringen har arbetat "mycket målvedvetet" med att "öka tryggheten" i Sverige och stärka polisen.

Dela artikeln

Fallet med polismannen i 30-årsåldern som sköts till döds i invandrartäta Biskopsgården i Göteborg har väckt starka känslor.

På filmer från händelsen som sprids i sociala medier syns hur poliskollegor ger första hjälpen och säger ”Kämpa kämpa” och ”Kom igen nu gubben” till den döende polisen.

På torsdagen höll statsminister Stefan Löfven (S) en presskonferens om händelsen.

– Jag vill å min och regeringens vägnar uttrycka mitt djupaste deltagande till den dödade polisens familj, anhöriga och kollegor. Vi delar er sorg och ilska, sade han och fortsatte.

– Ett angrepp mot en enskild polis är ett angrepp mot såväl vår rättsstat som med hela vårt öppna demokratiska samhälle.

Han lovade också att "aldrig backa" i kampen mot den organiserade brottsligheten.

Löfven fick sedan frågan av en journalist vad regeringen gör för att säkra polisen i deras arbete. Statsministern svarade:

– Sedan vi tillträdde hösten 2014 har vi arbetat mycket målmedvetet med att öka tryggheten och med det också se till att polisens verktyg, antalet poliser och deras resurser stärks hela tiden.


Nyheter från förstasidan

Putin vill ha kvar Zelenskyj: "Gynnar oss"

Avvisar amerikanska avgångskraven. En mer legitim president skulle riskera att höja Ukrainas moral på slagfältet, varnar Putin.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Nya rönet från Försvarshögskolan: Överväg säga upp DCA-avtalet

"Regeringen bör utreda möjligheten".. Forskare lyfter fram USA:s förändrade utrikespolitik som en orsak.0 

SvD: "USA:s befolkning är vår fiende"

M-märkta ledarsidan presenterar ny "säkerhetspolitisk" linje.. Men samma personer hyllade DCA-avtalet med USA så sent som i somras.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator

"Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.. "Högeffektiva datorsystem med låg effekt som kan lösa verkliga problem."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0