Frankrike redo placera ut kärnvapen i EU

Publicerad 1 mars 2025 kl 20.09

Utrikes. För första gången sedan Suezkrisen öppnar Frankrike för att utmana både USA och Ryssland men en militär manöver på egen hand. Emmanuel Macron öppnar för att placera franska kärnvapenbärande plan i Tyskland.

Dela artikeln

Enligt fransmannen kan Europa (det vill säga det sönderfallande globalistiska etablissemanget i Europa, FT:s anm.) skapa sig ett "större svängrum" rörande försvar och kärnvapenavskräckning med franska kärnvapen utplacerade i EU, skriver Reuters.

– Jag är öppen för en sådan diskussion om det tillåter skapandet av en europeisk styrka. Det har alltid funnits en europeisk dimension i Frankrikes vitala intressen inom dess nukleära doktrin, säger Emmanuel Macron.

Rivalen Marine Le Pen utesluter dock helt en sådan lösning.

– Den franska kärnvapenavskräckningen måste förbli en fransk avskräckning. Den får inte delas eller delegeras, sade Le Pen under ett tal på den franska jordbruksmässan Salon de l’Agriculture.

Enligt uppgifter till The Telegraph är Frankrike emellertid ändå redo att stationera kärnvapenbestyckade stridsflyg i Tyskland.


Nyheter från förstasidan

Trump: Zelenskyj vill fortsätta kriga

"Vi går inte med på det, dödandet ska upphöra". Trump förklarade varför förhandlingarna kollapsade.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.