Paolo Roberto
Mohammed Ahmeds konversation med Hedda Tingskog efter publiceringen.

Somalier försvarade Paolo Roberto – fick sparken av Fi

Publicerad 15 mars 2017 kl 17.43

Inrikes. 17-årige Abdirahman Mohammed Ahmed har fått sparken från Feministiskt initiativs ungdomsförbunds styrelse. Detta efter att ha kritiserat den feministiska stormen kring Paolo Robertos skämt om kvinnobröst, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

”Bröst bevisar att män kan fokusera på två saker samtidigt”, skrev Paolo Roberto i slutet av februari ett inlägg på Instagram som väckte stor feministisk vrede – bland annat från Fi-ledaren Gudrun Schyman.

– Det är förjävligt. Speciellt när det är massor av män som skrattar åt det, sade Schyman i en intervju med det politiskt korrekta radarparet "Filip och Fredrik" i Kanal 5.

Abdirahman Mohammed Ahmed, 17, sekreterare i FI:s ungdomsförbund Unga feministers (UF), skrev ett debattinlägg på SVT Opinion där han kritiserade upprördheten över Robertos skämt.

”Sverige står för en ökning i hedersrelaterat våld, samtidigt som allt fler kvinnor rapporterar om att de inte vågar gå ut på nätterna. Istället för att fokusera på dessa verkliga problem – väljer nu media och framstående kulturpersoner att rasa kring ett bröstskämt”, skrev han bland annat.

På tisdagskvällen, strax efter att artikeln publicerades, kontaktades Mohammed Ahmed av styrelsen som krävde att han skulle ta tillbaka det han skrivit, något han dock vägrade att göra.

”De åsikter som lyfts fram är ingenting Unga feminister kan stå bakom”, skrev Hedda Tingskog, sammankallande i styrelsen, till 17-åringen.

Till SVT säger Tingskog:

– Om Abdirahman Mohammed Ahmed inte håller med om det generella för de strukturella problem som finns i samhället så kanske inte Unga feminister är rätt forum för honom.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0