Skåne: Patienter läggs i matsalar

Publicerad 6 januari 2021 kl 07.12

Inrikes. Vårdkaoset i Skåne fortsätter – och på Skånes universitetssjukhus, Sus, i Malmö och Lund planerar man nu att placera coronapatienter i matsalar, rapporterar Sydsvenskan.

Dela artikeln

Av de över 600 coronapatienter som vårdas på skånska sjukhus var 409 på måndagen inlagda på Sus i Malmö eller Lund.

"Det innebär att vi i vissa fall omvandlat mottagningslokaler för att kunna vårda inneliggande patienter", skriver biträdande sjukhuschef Per-Ola Kimblad till Sydsvenskan.

Sjukhusen i Malmö och Lund befinner sig nu på steg fem i en sexgradig eskaleringsplan. Nästa steg blir att låta patienter ligga i matsalar.

Region Skåne har samtidigt meddelat att anställda inom akutsjukvården blir först ut att vaccineras i steg av vaccinationen.

– Målet är att vaccinering av vårdpersonal ska vara igång om ett par veckor. Jag förstår att önskemålet att vaccinera sig är stort bland många medarbetare i Region Skåne. Vi arbetar för fullt med att kunna inkludera fler prioriterade personalgrupper så fort som möjligt, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Pia Lundbom i ett pressmeddelande.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0