Glasskampanjen har väckt en storm på sociala medier.

Sia Glass försvarar sin woke-reklam: "Extremister får gärna bojkotta oss"

Publicerad 24 april 2025 kl 10.32

Inrikes. Glassjätten Sia har hamnat i blåsväder efter lanseringen av sin nya sommarkampanj med den i reklamsammanhang numera närmast klassiska kombinationen blond kvinna, svart man och blandade barn. Bilderna väcker starka reaktioner på sociala medier – men glassföretaget står på sig, utmålar kritikerna som extremister och förklarar att man inte vill ha dem som kunder.

Dela artikeln

Årets sommarglassbåt från Sia glass släpptes på tisdagen tillsammans med en kollektion merchandise som konsumenter kan få genom att lämna in kvitton.

Kampanjen har fått stor uppmärksamhet på sociala medier – men inte enbart för glassen.

Bilden som frontar kampanjen har mötts av protester, bland annat på plattformen X. Sia glass anklagas för att vara ”woke” och ”normalisera rasblandning”.

Men Sias vd Stefan Carlsson slår ifrån sig kritiken. Han uppger att kritikerna kommer från "extremistsidor".

– Har vi konsumenter som inte tycker det är okej, då tror jag vi kan vara utan de konsumenterna, säger han till Hallands Affärer.

Företaget säger sig vilja spegla en bild av Sverige där invandrare och andra generationens invandrare utgör en självklar del av målgruppen.

– Alla företag får väl alltid folk från olika extremsidor som bojkottar hit och dit. Då får de gärna göra det, säger Carlsson och betonar att "jämlikhet och social hållbarhet" själva "grundidén" i hela glassföretagets "verksamhet".


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.