Utnämningen av Hanna Stjärne
Kent Ekeroth (SD) stämmer nu in i kritiken mot SVT:s utnämning av Hanna Stjärne.

SD-kritik mot SVT:s våldskoppling

Publicerad 18 september 2014 kl 00.02

Radio & TV. Nu växer kritiken mot utnämningen av Hanna Stjärne som ny vd för statliga Sveriges Television.
 – De valde en vd som har gett pris till AFA-kopplad våldsvänster, konstaterar riksdagsmannen Kent Ekeroth (SD) i en intervju med Nyheter Idag.

Dela artikeln

Kent Ekroth säger att han inte är förvånad över utnämningen och han beskriver svensk media som ett gäng där alla har kopplingar till varandra.

– Som politiker förväntas man ju inte ha synpunkter på hur public service arbetar, men det är klart att detta inte direkt förbättrar SVT:s rykte eller försök att framstå som objektiv, säger Ekeroth till Nyheter Idag.

På tisdagen publicerade New York Times en lång artikel av nordenforskaren Benjamin Teitelbaum där Sverige beskrivs som en bananrepublik där sverigedemokrater utsätts för systematiskt politiskt våld och de stora medierna anlitar extremister för att trakassera oliktänkande.

– Denna gång valde de en VD som alltså har gett pris till AFA-kopplad våldsvänster, där flera av de inblandade blivit dömda för rätt grova brott, inklusive våldsbrott, säger Kent Ekeroth som beskriver utnämningen som ett ställningstagande för rent illegala metoder.

Enligt honom finns det inte en enda aktör inom svensk etablerad media som inte aktivt motarbetar Sverigedemokraterna och aktivt stöder massinvandring och mångkultur.

– Resultatet av det kunde vi se i det massiva och enhetliga mediedrevet mot SD i valet där återigen det kriminella nätverket Researchgruppen ingick. Samma kriminella nätverk som den nya SVT-chefen alltså gett ett prestigefyllt pris, säger Kent Ekeroth i Nyheter Idag.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Radio & TV

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0