Feministiskt porrförbud
Veronica Palm (S), här iförd slöja, vill förbjuda porr.

S-förslag: Förbjud porr

Publicerad 30 juni 2015 kl 17.00

Politik. Gillar du porr? Snart är det nämligen färdigtittat på porr i Sverige om S-toppen Veronica Palm får som hon vill. Hon vill förbjuda porr och införa en statlig spärr mot porr på internet.
– Porr, precis som kvinnomisshandel, är de yttersta effekterna av ojämställdheten i samhället, säger hon.

Dela artikeln

Den socialdemokratiska riksdagsledamoten Veronica Palm säger till Sveriges Radio att man kan jämföra pornografi, både med kvinnomisshandel och barnpornografi, och att det är därför hon vill införa den nya feministiska lagen.

– Porr, precis som kvinnomisshandel, är de yttersta effekterna av ojämställdheten i samhället. Vi har ju ett förbud mot barnpornografi och där har man klarat av gränsdragningarna och jag tycker att det är värt att titta på hur man kan klara av gränsdragningarna också när det gäller kommersiell pornografi, säger hon.

Hon tycker dessutom att staten ska censurera internet och införa en spärr mot pornografi, på ett liknande sätt som man har gjort med barnpornografi.

– Ja, det tycker jag, säger Palm.

Hon är däremot inte säker på att hon vill förbjuda människor och par som vill fotografera sig själva eller varandra i intima situationer.

– Hemmavideos eller när man fotograferar varandra, det tycker jag nog inte att staten ska lägga sig i, säger hon tveksamt men förtydligar att:

– Lagstifta mot exploatering av kvinnors och barns kroppar, det tycker jag är viktigt.


Nyheter från förstasidan

Åkessons kronprins "otroligt" nöjd med paradigmskiftet

Henrik Vinge kallas "en av oss" av M-politiker. Nu berättar han om sin plan på att göra SD rumsrent nog för L.0 

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0