Val 2018
Civilminister Ardalan Shekarabi (S).

S erkänner: En för generös invandring "hotar svensk välfärd"

Publicerad 24 mars 2018 kl 19.17

Inrikes. "Svenska värderingar och normer" ska vara riktlinjen för Socialdemokraternas framtida migrationspolitik. Det förklarade civilminister Ardalan Shekarabi (S) i Ekots lördagsintervju. Dessutom erkände han att det finns en reell målkonflikt mellan en stor invandring och välfärden.

Dela artikeln

Enligt Ardalan Shekarabi så har Socialdemokraterna och de övriga etablissemangspartierna i riksdagen varit undermåliga i sin invandrings- och integrationspolitik.

Därför ska Socialdemokraterna nu börja lyfta fram "svenska värderingar" för att förbättra den så kallade integrationsprocessen.

Det sade Shekarabi i Ekots lördagsintervju, och påpekade att frågan länge varit politiskt känslig. Detta eftersom politiker hellre velat "markera" mot Sverigedemokraterna, som ju alltid varit det parti som just talat om svensk kultur och svenska värderingar.

Men nu ska det alltså bli ändring på det, enligt civilministern.

Dessutom lovar Ardalan Shekarabi att Socialdemokraterna öppet ska tala om och handskas med den målkonflikt som finns mellan en allt för stor invandring till Sverige och ett fungerande välfärdssystem.

– Vi vill inte ha en migrationspolitik som hotar svensk välfärd, sade han i lördagsintervjun och påpekade att han är övertygad om att det går att försvara asylrätten och samtidigt ha en fungerande välfärd.

Men det finns en målkonflikt: svensk välfärd kontra generös migrationspolitik?, inflikar SR:s reporter.

– Det finns en målkonflikt och den målkonflikten måste man våga erkänna, fortsätter Shekarabi och påpekar att det fanns socialdemokrater i början av 2000-talet som vågade arbeta med just denna målkonflikt men som också blev kritiserade för det.

Ardalan Shekarabi säger nu att det är Socialdemokraternas självklara uppgift att hantera och inte sopa målkonflikter som denna under mattan, även om det handlar om invandring.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0