" /> " /> " />
Foto: Oscar in the middle/Flickr

Poliser missköter utredningar – av rädsla för att kallas "rasister"

Publicerad 7 augusti 2012 kl 07.37

Utrikes.Brittisk polis har undvikit att ordentligt utreda grova brott som begåtts av etniska minoriteter eftersom man varit rädd att beskyllas för rasism, enligt en ny rapport.

Gilla artikeln på Facebook

I det uppmärksammade groomingfallet i Rochdale i norra England kunde polisen fånga in en stor liga av pakistanier som systematiskt drogat och gruppvåldtagit minderåriga vita flickor. Pakistanierna kunde i åratal hålla sammanlagt upp till 47 vita flickor som sexslavar.

Men enligt en rapport från tankesmedjan Civitas försvårades de inledande stadierna av utredningen av att polisen drevs av en rädsla att betraktas som "rasligt okänsliga", skriver Daily Mail.

Enligt rapporten hade polisen en möjlighet att fånga in ligan redan två år innan så faktiskt skedde, när en 15-årig flicka berättade för polisen att hon blivit våldtagen.

"När rättegången mot ett antal pakistanska män slutligen hade kommit igång i februari 2012 verkade det som om en vit flickas anklagelser om övergrepp hade ignorerats av polisen", skriver Civitas.

De får medhåll av den tidigare parlamentsledamoten för Labour, Ann Cryer, som tidigt under rättegången gick ut och hävdade att våldtäktsligan hade kunnat hållas eftersom såväl polis som socialarbetare inte vågat ingripa – eftersom de var "vettskrämda" för att bli kallade rasister.

Civitas pekar ut den så kallade Macphearsonrapporten från 90-talet, som slår fast att den brittiska polisen är "institutionellt rasistisk", som orsak till att polisen blivit handlingsförlamad när det gäller att utreda brott begångna av etniska minoriteter. Efter Macphearsonrapporten har brittisk polis utvecklat stora byråkratier vars enda uppgift är att leta reda på "rasism" inom de egna leden.

"Macphearson... ledde till att ett överdrivet ängsligt polisledarskap slog knut på sig själv för att anta nya policies som varken är operationellt, socialt eller etiskt lämpliga", skriver tankesmedjan.

Den pakistanska barnvåldtäktsligan förstod snabbt att utnyttja den extrema rasistskräcken inom det brittiska rättssystemet. Bland det första gängledaren gjorde i rättegången var att anklaga domaren för att vara en "rasistisk jävel", enligt Daily Mail.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4:s rasistbluff sprids av jihadister

"Avslöjandet" om Örebro avfärdas som "högst otillförlitligt". Men nu utnyttjas TV4:s desinformation i en islamistisk kampanj mot Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Utlovar öppen källkod – igen. Budet: Ungefär en biljon kronor.0 

Socialdemokratiska Danmark: 860 fick asyl under 2024

Siffran historiskt låg.. "Det är avgörande för vårt samhälle att vi har en låg asylinvandring."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0