Fentanyl-dödsfallen
Fentanyl i plåsterform.

Polisen varnar för drog: "Stor risk att man dör"

Publicerad 1 juli 2016 kl 18.33

Inrikes. Fentanyl kopplas samman med flera dödsfall, beslagen och försäljningen av drogen ökar. Nu går polisen ut med en varning om substanserna, som bland annat säljs i form av nässprayflaskor.
– Vi ser en betydande risk att man dör om man tar det här, säger Emil Eisersjö vid polisen.

Dela artikeln

Fentanyler och varianter av drogen tillhör gruppen syntetiska opioider. Substansen är mellan 30 och 50 gånger så stark som heroin men extremt svår att dosera och därmed livsfarlig.

– Vi har inte sett så här många dö av fentanyl tidigare. Det finns farhågor om att fler ska avlida, säger Emil Eisersjö, chef för underrättelsesektionen på nationella operativa avdelningen, till polisen.se.

Man kan köpa substansen i form av exempelvis tabletter, plåster, pulver och nässpray. Polisen ser att nässprayerna ligger bakom en stor del av den ökade dödligheten. Det finns också en oro över att nybörjare på opiater ska bli attraherade av att prova en nässpray.

– Spray kan framstå som säkrare eftersom det är ett vanligt sätt att förse kroppen med medicin vid förkylning. Men i själva verket löper man en stor risk som brukare eftersom det alltid är svårt att dosera fentanyl, säger Emil Eisersjö.

Fentanyl och fentanylanaloger kan vara både narkotikaklassade och oklassade eftersom lagstiftningen inte har hunnit med. När man köper substanser på internet kan man också råka ut för förfalskningar som man inte har en aning om vad de innehåller.

– Köper man substanser på nätet så kan innehållet vara farligare än man tror, säger Emil Eisersjö.

Det är framför allt personer som har brukat opioider sedan tidigare och etablerade blandmissbrukare som använder fentanyl. Även i andra delar av Europa och i Nordamerika ser man ett ökat problem med fentanyler och med dödsfall kopplade till drogen.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0