Sommarstugemordet

Polisen utreder mord och mordförsök utanför Arboga

Publicerad 13 augusti 2016 kl 16.13
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisen i Västmanland utreder just nu ett mord och mordförsök i en sommarstuga utanför Arboga förra veckan.

Dela artikeln

Det var vid elvatiden i onsdagskväll förra veckan som polisen fick larm om att en man var död och en kvinna svårt skadad i en sommarstuga nära sjön Hjälmaren knappt två mil söder om Arboga.

Den döde var en 68-årig man hemmahörande i Eskilstuna och den skadade kvinnan hans 63-åriga fru. Till en början misstänkte polis och åklagare att det var frun som låg bakom dådet och hon anhölls samma natt såsom skäligen misstänkt för mord.

Det var först på fredagen som förhör kunde hållas med 63-åringen, eftersom hon vårdas på sjukhus, och åklagaren beslutade sig samma eftermiddag för att häva anhållandet.

"Efter förhöret idag har sådana uppgifter framkommit att åklagaren bedömer att kvinnan ej längre är skäligen misstänkt men inte avförd från utredningen", skrev polisen på sin hemsida.

Istället började polisen arbeta utifrån en hypotes om att både mannen och kvinnan utsatts för grovt våld och rubricerade om händelsen som mord och mordförsök.

Polisen har sedan dess varit mycket tystlåten om detaljer i ärendet, igår skrev myndigheten en innehållsfattig uppdatering om att det inte finns någon misstänkt eller frihetsberövad i fallet.

Fria Tider har under lördagen varit i kontakt med vakthavande befäl och jourhavande förundersökningsledare i Västmanland. Ingen av dem vill kommentera om någon frihetsberövats med anledning av mordet.

– Det säger jag inte till dig i sådana fall om det är något jag har hört, det ska du veta. Det är inget vi är involverade i överhuvud taget utan det får de handläggare uttala sig om som har hand om ärendet, säger jourhavande förundersökningsledare Per Wiklert.

Ingen av de ansvariga utredarna har gått att få tag på och polisen skriver på hemsidan att utredningen inte kommer kommenteras under helgen.

VLT rapporterar att polisen fokuserar på en 41-åring "med koppling till den drabbade familjen". Enligt Eskilstunakuriren får den 63-åriga kvinnan, som ännu vårdas på sjukhus, skydd dygnet runt.

Expressen antyder att 41-åringen är en familjemedlem, en företagare, som nu återigen utreds för sin eventuella inblandning i en drunkningsolycka förra sommaren.

– Den här drunkningsolyckan har varit en del av en förundersökning som polisen bedrev, men som lades ner. Men som nu är överklagad, säger polisens presstalesman Lisa Sannervik.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0