Arkivbild.

Pippi Långstrump skrivs om: Blir hemlös rom i Rinkeby

Publicerad 25 september 2018 kl 15.08

Kulturnyheter. Nutidens Pippi Långstrump är rom och bor Rinkeby. Så ser det i varje fall ut i höstlovsföljetongen i SR Barnradion, där en "ny version" av Astrid Lindgrens populära saga presenteras, skriver P4 Kulturnytt. "Pippi i Rinkeby" heter projektet, som även blir böcker översatta till rumänska.

Dela artikeln

Pippi Långstrump bor i Villa Villekulla tillsammans med hästen Lilla gubben och apan Herr Nilsson.

Eller nej. Nu bor hon i Rinkeby – i en övergiven bil. Någon riktig apa eller häst har hon inte heller, utan i stället dockor och leksaker.

Samtidigt "bekämpar hon orättvisor".

Det är resultat av ett nytt projekt, som uppstod i samband med en skrivarverkstad för romska barn mellan 6-12 år på Askebyskolan i Rinkeby. Författaren Gunilla Lundgren är initiativtagare.

– Hon är världens starkaste, självförsörjande, och tar hand om sig själv. Allt är som i originalet, men vi har gjort det till vår egna version, säger 12-åriga Felicia Di Fransesco, en av skaparna, till Sveriges Radio.

Astrid Lindgrens släktingar sade först nej till att göra om Pippi till gettoiserad romsk flicka boende i Stockholmsförorten Rinkeby.

Men när skaparna då föreslog att pengarna från projektet ska gå till ett barnbibliotek för tiggares romska barn som är kvar i Bukarest i Rumänien, sade de ja, om de först får läsa manuset.

Invandrarpippi kommer därför lanseras som en radioföljetong på svenska och så kallade minoritetsspråk, samt eventuellt även som en bok, som också ska översättas till rumänska.

"Pippi i Rinkeby", som projektet kallas, kommer sändas i Sagor i Barnradion under årets höstlov.


Nyheter från förstasidan

Hela två personer på TV4 hörde "ni ska bort från Europa"

Håller fast vid rasistscoopet. Polisen: "Vad TV4 bedriver för undersökningar får stå för TV4".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Samepolitikern: "Samer är inte svenskar". "Och det beror på att vi är samer."0