Asylvåldtäkterna i Finland
Hesperiaparken i Helsingfors.

Ny grov asylvåldtäkt i Finland

Publicerad 30 november 2015 kl 18.10

Utrikes. En asylsökare häktades under söndagen misstänkt för att ha våldtagit en kvinna i Finland, rapporterar Hufvudstadsbladet. Det är den senaste i raden av asylrelaterade våldtäkter, som sänder en chockvåg genom landet.

Dela artikeln

Den grova våldtäkten ägde rum i mellan klockan fyra och fem i Hesperiaparken i Helsingfors.

Den misstänkte, som är asylsökare, kunde gripas i anslutning till platsen och häktades på söndagen, enligt Hufvudstadsbladet.

Polisen är förtegen om händelsen, som väckt stor uppståndelse på sociala medier.

Nyligen har två 14-åriga finska flickor utsatts för våldtäkter av asylsökare vid skilda tillfällen. Den ena våldtäkten skedde i Kempele i Norra Österbotten, vilket är statsminister Juha Sipilä hemort. Sipilä väckte tidigare i år internationell uppmärksamhet när han lovade att upplåta sin vila i Kempele till asylsökare.

I lördags samlades cirka 300 personer till en demonstration på den lilla orten. Deltagarna tågade genom Kempeles gator med slagord som "Finland för finnar", "Säkerhet åt barnen" och "Kör igång med krigsrätt", rapporterar Sputnik. Man höll också upp banderoller med texten "Jävla Sipilä" och Finlands flaggor.

Avslutningsvis sjöng demonstranterna Finlands nationalsång:

SUURI KIITOS KAIKILLE OSALLISTUJILLE!! YP JONI

Posted by Mielenosoitus on den 28 november 2015

Justitie- och arbetsminister Jari Lindström från Sannfinländarna uppgav i helgen att asylsökare, på grund av deras benägenhet att begå sexbrott, utgör en säkerhetsrisk i Finland, skriver Yle på nätet. Den finska regeringen ska nu utreda saken.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Här grips ukrainska organ-kvinnan

Specialiserade sig på mänskliga njurar.. Minst 50 personer offer för den välorganiserade verksamheten.0 Plus

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Åkessons satsning efter raset: Comeback med rockbandet. Kraschar i opinionen – då återlanserar han musikkarriären.0 

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0