Norwegian

Norwegians ägare säger ja till krispaket

Publicerad 4 maj 2020 kl 17.38

Ekonomi. Norwegians aktieägare sade idag ja till ett krispaket för att rädda företaget undan konkurs. Det skriver Bloomberg.

Dela artikeln

Krisuppgörelsen går ut på att flygbolagets kreditgivare tar över en stor del av ägandet i utbyte mot att en stor del av lånen skrivs av. Uppgörelsen var ett krav för att norska staten ska vara beredd att gå in med lånegarantier.

På Oslobörsen steg Norwegians aktiekurs kraftigt efter beskedet, och handlades ett tag nästan 50 procent högre än vid stängningen innan helgen. Kursen sjönk emellertid under eftermiddagen tillbaka till ungefär samma nivåer som innan uppgörelsen offentliggjordes.

Norwegian, som är Skandinaviens största flygbolag, har de senaste åren dragits med lönsahmetsproblem. Anledningen är att flygbolaget satsat på aggressiv expansion istället för att försöka gå med vinst. Coronapandemin har därför slagit extra hårt mot företaget som tvingats till hårda besparingar.

Tack vare dagens uppgörelse bedöms Norwegian överleva åtminstone på kort sikt. Hur framtiden blir på längre sikt är dock fortsatt oklart med tanke på den pågående pandemin.


Nyheter från förstasidan

Säpo ska övervaka "antistatliga" attityder

Makthavarna varnas för kritiska medborgare i ny rapport. "Vi behöver vara vaksamma på antistatliga narrativ och konspirationsteorier".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Ekonomi

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0