GENUSPLOGNING PÅ SÖDER? Framkomligheten hotas när "kvinnor" prioriteras. Här Götgatan under vintern 2012-13.
Fria Tider

Miljöpartiet Södermalm kräver genusneutral snöröjning: "Medelålders män prioriteras"

Publicerad 4 januari 2014 kl 18.07

Inrikes.Patriarkala strukturer styr snöröjningen på Södermalm i Stockholm säger Miljöpartiets gruppledare i stadsdelen, Erik Malm, i en intervju i lokaltidningen Mitt i Stockholm.

Gilla artikeln på Facebook

Gator ska därför plogas sist medan gångvägar, förskolor och andra miljöer där mer kvinnor än män rör sig ska prioriteras, till skillnad från den befintliga snöröjningen.

– Gator som traditionellt sett används av medelålders män prioriteras, säger Erik Malm till lokaltidningen.

Han framför Karlskoga som föregångsexempel där den nya genusplogningen redan införts, där busshållplatser och förskolor nu prioriteras före ringleder och vägar.

"Numera plogar staden först utanför förskolor och skolor och på gång- och cykelbanor medan bilisterna snällt får vänta", förklarar Mitt i Stockholm.

Kritiker har framfört argument om att det är meningslöst att ploga skolor och busshållplatser före det att vägar som leder till dem har plogats, men kommunen har avfärdat detta med att försämringen av framkomligheten är "ofrånkomlig".

Läs också:
Feministisk snöröjning hotar Stockholm


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0