Muslimska handskakningsfall
Spot Us/CC-BY-SA

Vägrade skaka hand - kräver 20.000

Publicerad 29 november 2013 kl 10.26

Inrikes.En ung muslimsk kvinna nekades ett sommarjobb på ett vårdboende eftersom hon vägrade att skaka hand med män. Nu stämmer hon Spånga-Tensta stadsdelsförvaltning för diskriminering.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt 17-åringen sade chefen till henne att hon inte kunde få sommarjobbet om hon inte ville ta honom i hand. Istället omplacerades hon till ett annat annat jobb i stadsdelen.

Flickan säger till mitti.se att hon känner sig "frustrerad, ledsen och kränkt" - och stämmer därför både vårdboendet och stadsförvaltningen för diskriminering med hjälp av Diskrimineringsbyrån Uppsala. Hon yrkar på 20 000 kronor som diskrimineringsersättning för kränkning.

Fallet är inte unikt. År 2010 fick en 28-årig muslimsk man 60 000 kronor i skadestånd av Arbetsförmedlingen eftersom han blev av med bidraget efter att ha vägrat ta en kvinnlig vd i hand. I maj i år ordnade DO 30 000 kronor i skadestånd åt en annan muslim som vägrat skaka hand med en kvinnlig arbetsledare i Trollhättan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0