Svensk slog ihjäl kvinnlig dörrvakt i Norge

Publicerad 5 mars 2012 kl 18.10

Politik.På lördagskvällen misshandlades dörrvakten Anne Wendy Madsen, 41, till döds av en berusad gäst på baren Sailors Inn i norska Porsgrunn. Enligt tidningsuppgifter har mannen svenskt medborgarskap.

Gilla artikeln på Facebook

Efter misshandeln fördes dörrvakten till Oslo universitetssjukhus i ambulanshelikopter, men hennes liv gick inte att rädda. Klockan 22:40 i går kväll förklarades hon död.

Polisen har gripit en 27-årig man som erkänner att han kan ha begått gärningen men som säger att han inte minns något av händelsen. Enligt Telemarksavisen är den gripne mannen "ursprungligen svensk".

"Den misstänkta gärningsmannen kommer att begäras häktad i fyra veckor på grund av risken för att bevis förstörs och för rättstryggheten i allmänhet", skriver den norska åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande idag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vadderat täcke i brons ska hedra Akilovs terroroffer på Drottningatan

Åtta år sedan Rakhmat Akilovs terrordåd. Idag invigs ett nytt minnesmärke – "Sanctuary" – i på Sergels torg.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0