Bostadsbubblan
William Warby/CC-BY

Myt att bostadsbubblan beror på bostadsbrist

Publicerad 26 oktober 2013 kl 08.24

Inrikes.Det finns inte något samband mellan bostadsbrist och prisökningar på bostäder i Sverige. Istället har priserna ökat mest i avfolkningslän, visar en kartläggning som bloggaren Lars Wilderäng har gjort.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Wilderäng drivs priserna upp av låga räntor, amorteringsfrihet och diverse engångseffekter som stimulerat bostadspriserna, samt en allmän fartblindhet i synen på bostäder och lån.

"I själva verket stiger bostadsrättspriserna som mest där bostadsbristen är som lägst och befolkningen rent av faller", konstaterar Lars Wilderäng.

I Dalarnas län har antalet personer per lägenhet sjunkit från 2,14 år 1990 till 1,94 år 2012, visar kartläggningen. Men trots att bostadsbristen alltså minskar i länet har priserna på bostadsrätter stigit med 831 procent – mer än åttadubblats – under samma period.

Enligt Wilderäng är det inte ens säkert att antalet personer per lägenhet påverkar bostadspriset. I Hallands län är antalet som störst och där bor det 2,21 personer per lägenhet, mot 2,18 i Stockholms län. Ändå är priserna i Halland hälften så höga som i Stockholm.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rysk helikopter flög in i Polen

"Testar beredskapen hos vårt luftförsvar". Polen har tidigare varnat för ökade "provokationer".0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Inrikes

Wall Street Journal spår enat nordiskt försvar

Konceptet: Truppminor och en miljon finska soldater.. Även familjen Wallenberg och svenska vapenindustrin hyllas av storfinansens prestigeorgan.0 

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända.". Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Tidödraget: Åsiktsdömda ska inte få bli lärare

Skärpt registerkontroll ska inkludera "hets mot folkgrupp".. "Skolan ska vara en trygg plats – de har inget i skolan att göra."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0