HELT OKEJ – ENLIGT SHARIA. 18 av 56 undersökta brittiska moskéer gifter bort barn i strid mot gällande lagstiftning, enligt IVT:s undersökning.

Storbritannien: Var tredje moské gifter bort barn

Publicerad 8 oktober 2013 kl 09.13

Utrikes.Ett undersökande reportage i brittisk tv försökte ta reda på hur stor del av landets moskéer som genomför barnäktenskap. Resultatet är nedslående: I var tredje undersökt moské pratade reportrarna med imamer som sade sig vara villiga att gifta bort en 14-årig flicka med en äldre man – mot hennes vilja.

Gilla artikeln på Facebook

Det är kanalen ITV som har låtit två reportrar besöka moskéerna, utrustade med dolda kameror. De spelade rollerna som mor och bror till en 14-årig flicka som de ville gifta bort.

Totalt besökte reportrarna 56 moskéer runt hela Storbritannien och i 18 av dem (32 procent) gick imamen med på att arrangera ett giftermål för flickan, trots att han informerats om att 14-åringen själv motsatte sig planerna.

Programmet kommer att sändas i sin helhet först på onsdag, men klipp som släppts från reportaget har redan väckt uppmärksamhet, rapporterar Daily Mail.

Den lagliga åldersgränsen för giftermål är 16 år i Storbritannien, men enligt den muslimska sharialagen får flickor giftas bort så snart de genomgått puberteten.

Mycket tyder på att den växande muslimska befolkningen i Storbritannien är långt ifrån integrerad i det brittiska samhället. Bland annat har undersökningar visat att fyra av tio brittiska muslimer vill införa sharialagar i landet. Enligt en annan mätning ser sig nästan hälften av unga muslimer som muslimer i första hand och britter i andra hand.

Ett liknande reportage i Uppdrag Granskning i maj 2012 visade bland annat att företrädare för sex av tio svenska moskéer ansåg att en kvinna är skyldig att ha sex med sin man även om hon inte vill. Lika många avrådde kvinnor från att gå till polisen när hon blivit misshandlad i hemmet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Användningen ökar kraftigt. Trenden vänder även bland unga.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0