Ericsson
Foto: Ericsson pressbild

Chockbesked: Ericsson varslar drygt 350

Publicerad 21 maj 2013 kl 20.32

Ekonomi.Ericsson meddelade idag att man varslar drygt 350 anställda i Sverige om uppsägning.

Gilla artikeln på Facebook

Hudiksvall drabbas hårdast när Ericssons kabelfabrik i staden läggs ned och 318 människor i och med det förlorar sina jobb. Företaget skyller på lönsamhetsproblem och att den svenska fabriken fått det allt svårare konkurrera med de asiatiska tillverkarna.

- Det var otroligt tungt för alla anställda att få det här beskedet, ett riktigt chockbesked. Det är ju en epok som går i graven. Kabeltillverkningen har skett i Hudiksvall sedan 1965, säger Metallklubbens ordförande Mikael Andersson till SVT.

Ytterligare 36 tjänster ska dessutom bort från Ericsson i Stockholm meddelades det på en presskonferens i Hudiksvall idag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0