– Anna-Karin Hatt är den kandidat som fått överlägset flest nomineringar när vi frågat Centerpartiets olika delar, säger valberedningens ordförande Anders Åkesson (C) på en pressträff.
Anna-Karin Hatt, som i dag är vd för Lantbrukarnas riksförbund och tidigare varit minister i Reinfeldts regering, tackade först nej till partiledarposten.
För bara några dagar sedan skrev hon på Instagram att hon hade svårt att se hur ett partiledarskap skulle gå att förena med hennes livssituation.
Trots det har hon nu alltså ändrat sig.
– Den som övertalade mig var jag själv, sade Hatt under en pressträff.
Hon hävdar att samtal med personer både inom och utanför partiet fick henne att ändra uppfattning och se ledaruppdraget som något positivt.
Muharrem Demirok, som bara hann leda partiet i drygt två år, avgick efter sviktande opinionssiffror och växande intern kritik. Hans avgång öppnade åter frågan om Centerpartiets riktning inför valet 2026 – särskilt när det gäller synen på samarbeten med Vänsterpartiet eller Sverigedemokraterna.
Hatt har flaggat för att partiet inte kommer att lämna sådana frågor obesvarade fram till valet.
– Jag kan lova er att vi kommer att landa i ett tydligt förhållningssätt i god tid före nästa val, säger hon till Expressen.
Vem som till slut leder partiet in i nästa val avgörs på en extrastämma senare i vår.