Inflationen ökar – igen

Publicerad 18 februari 2025 kl 10.23

Ekonomi. Inflationen steg kraftigt till 2,2 procent i januari enligt KPIF-måttet, rapporterar Statistiska centralbyrån (SCB). Uppgången drevs främst av ökade boendekostnader och stigande matpriser.

Dela artikeln

Den nya siffran bekräftar SCB:s preliminära beräkning från den 6 februari, då inflationen oväntat landade på just 2,2 procent och överraskade marknaden.

I december låg motsvarande siffra på 1,5 procent.

SCB pekar ut höjda hyror samt ökade kostnader för livsmedel och restaurangbesök som de främsta orsakerna till den stigande inflationen.

Den snabba ökningen av levnadskostnaderna riskerar att slå hårt mot svenska hushåll, som redan pressas av höga räntor och en svag krona. Samtidigt fortsätter regeringen och Riksbanken att hävda att inflationen är på väg att stabiliseras.


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.