Den statliga mediejätten RT:s chefredaktör Margarita Simonjan anser bland annat att Kreml saknade anledning att mörda Navalnyj, och att det därför måste vara någon annan som ligger bakom.
”Alla har sen länge glömt bort Navalnyj och det finns ingen anledning att döda honom", skriver hon.
Hon anser att Lettland borde få en Oscar för sin kommentar, som var att Navalnyj skulle ha mördats av Kreml.
”Det finns ingen rättsmedicinsk undersökning än, men västvärldens slutsatser är redan klara”, skriver ryska UD:s presstalesperson Maria Zakharova.
En protestgrupp bestående av fruar till soldater som slåss i Ukraina är däremot kritiska och anklagar regeringen för att ligga bakom dödsfallet.
”Först Prigozjin och nu Navalnyj. Det har visat sig att deras liv är inte värda något. Precis som våra mäns liv. Vi vill framföra våra kondoleanser till Aleksejs familj” skriver protestgruppen på sociala medier.