Gruppvåldtäktsmannen Amer Tamem (t.h.) är "oerhört ledsen och arg och besviken" över att behöva dömas till fängelse. Det säger Ewa Wressmark (t.v.)

C-kvinna tycker synd om våldtäktsmannen: "Han hade maximal otur"

Publicerad 28 juni 2023 kl 17.12

Inrikes. C-politikern och advokaten Ewa Wressmark, 69, får hård kritik för sina utspel om en 18-årig invandrare som dömts för en bestialisk gruppvåldtäkt.
– Han hade maximal otur. Det här ju jättejobbigt, säger hon.

Dela artikeln

En ung kvinna blev i höstas brutalt gruppvåldtagen av ett invandrargäng på fem tonåringar i parken vid Casino Cosmopol i Malmö.

Efter att de våldtagit henne oralt, vaginalt och analt och förnedrat henne rånade de offret på alla hennes värdesaker.

Ewa Wressmark (C), vice ordförande i Centerkvinnorna Malmö och ledamot i valnämnden, försvarade som advokat en av våldtäktsmännen – 18-årige Amer Tamem, som av hovrätten dömdes till fem år och tio månaders fängelse för grov våldtäkt.

Våldtäktsmannen hade fyllde 18 bara några dagar innan brottet begicks, och fick därför ett betydligt hårdare straff än sina minderåriga medgärningsmän.

Om detta uttalar sig Ewa Wressmark nu i podden P3 Krim, som gjort en radiodokumentär om gruppvåldtäkten. Där säger hon att Amer Tamem hade "maximal otur".

– Han är oerhört ledsen, verkligen ledsen, och arg och besviken över detta. Han fyllde 18 år fyra dagar innan den här händelsen. Han hade maximal otur, säger Wressmark i dokumentären enligt Nyheter Idag.

Den 69-åriga C-politikern fortsätter:

– Hade detta hänt helgen innan så hade han, precis som de andra, fått en helt annan påföljd. Dessutom en straffskärpning i hovrätten, så är det här ju jättejobbigt, naturligtvis.

På sociala medier riktas nu hård kritik mot Ewa Wressmarks uttalanden.

Facebook kommenterar C-kvinnan kritiken och tydliggör att hon anser att hennes klient är oskyldigt dömd.

”Det finns alltid två sidor av ett mynt. I detta fall är det verkligen så. Jag, och övriga försvarare, anser att det fanns rimliga tvivel och att det fanns ett alternativt händelseförlopp. Våra klienter ansåg det. Domstolarna tyckte annorlunda. Jag är övertygad om att min klient blev oskyldigt dömd”, skriver Wressmark.

Dem fem gruppvåldtäktsmännen försvarade sig med att den unga kvinnan frivilligt gick med på att ha oralt, vaginalt och analt gruppsex med dem i parken, något som rätten kunde avfärda.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD: Vänsteraktivisterna i regeringskansliet bör utredas

"Risk för sabotage." Riktar in sig på de 261 byråkrater som skrev under värdegrundsuppropet 2018.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.