Bostadsbubblan

Huspriserna fortsätter falla med tre procent i månaden

Publicerad 13 januari 2023 kl 08.00

Ekonomi. Prisfallet på bostäder i Sverige var det kraftigaste i världen redan i slutet av 2022. Nu faller priserna med ytterligare 3 procent, och svenska statens bolånejätte SBAB kallar nu utvecklingen för en "masspsykos".

Dela artikeln

Det är inte de forna bostadspriserna på 130.000 kr per kvadratmeter i Stockholm som utgör masspsykosen, enligt SBAB, utan det faktum att priserna nu sjunker i rask takt.

– Det är lätt att dras med i masspsykosen, att det inte känns bra och att man oroar sig, säger Claudia Wörmann, boendeekonom på SBAB och villaägare i Simrishamn, till Aftonbladet.

Hon är dock öppen med att ett "större prisfall" kan ligga framför oss under 2023.

– Får vi högre arbetslöshet nu bland annat till följd av lägre konsumtion och lägre byggtakt så kan det bli ett större prisfall från nuvarande nivå, säger hon till tidningen.

Hon manar till lugn för den som ändå inte tänkt sälja.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Kontantuttagen fortsätter minska snabbt

Sverige allt mer kontantfritt.. Så mycket tar genomsnittlige svensken ut från bankomaten.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Bankerna sa upp 159.000 konton – Finansinspektionen "överväger" att agera

Ingen stress på myndigheten.. "Vi får se om vi i ett senare skede ser behov av att gå vidare genom en undersökning".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0