Bostadsbubblan

Huspriserna fortsätter falla med tre procent i månaden

Publicerad 13 januari 2023 kl 08.00

Ekonomi. Prisfallet på bostäder i Sverige var det kraftigaste i världen redan i slutet av 2022. Nu faller priserna med ytterligare 3 procent, och svenska statens bolånejätte SBAB kallar nu utvecklingen för en "masspsykos".

Dela artikeln

Det är inte de forna bostadspriserna på 130.000 kr per kvadratmeter i Stockholm som utgör masspsykosen, enligt SBAB, utan det faktum att priserna nu sjunker i rask takt.

– Det är lätt att dras med i masspsykosen, att det inte känns bra och att man oroar sig, säger Claudia Wörmann, boendeekonom på SBAB och villaägare i Simrishamn, till Aftonbladet.

Hon är dock öppen med att ett "större prisfall" kan ligga framför oss under 2023.

– Får vi högre arbetslöshet nu bland annat till följd av lägre konsumtion och lägre byggtakt så kan det bli ett större prisfall från nuvarande nivå, säger hon till tidningen.

Hon manar till lugn för den som ändå inte tänkt sälja.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rysk helikopter flög in i Polen

"Testar beredskapen hos vårt luftförsvar". Polen har tidigare varnat för ökade "provokationer".0 

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0