Efter PK-satsningen: Victoria's Secret i konkurs i Sverige

Publicerad 12 januari 2023 kl 16.22

Ekonomi. Underklädesjätten Victoria's Secret har skakats av kontroverser på grund av sina politiskt korrekta kampanjer med feta feminister. Nu har den svenska verksamhet gått i konkurs, rapporterar Ehandel.

Dela artikeln

Företaget Amarla Retail AB, som driver det svenska bolaget, har dragits med kraftiga förlustsiffror den senaste tiden enligt Ehandel.

Butikerna i Mall of Scandinavia, Gallerian i Stockholm och Femman i Göteborg kommer att vara öppna ett tag till. Konkursförvaltaren Lars Lundberg säger att planen är att "försöka hålla butikerna öppna och upprätthålla försäljningen som innan, men nu under mitt och konkursboets hatt".

Företagets "wokeskandal"
Victoria's Secret meddelade sommaren 2021 att de inte längre skulle använda sig av slanka attraktiva modeller eftersom dessa idag blivit "kulturellt irrelevanta".

I stället har man satsat på att visa upp feministiska vänsteraktivister och i övrigt oattraktiva och feta kvinnor av olika kulörer i sina annonskampanjer – något som har lett till anklagelser om att företaget blivit "woke" (ungefär aggressivt politiskt korrekt).

Victoria's Secrets vd Amy Hauk kom häromveckan med beskedet att hon skulle avgå från sin post efter woke-skandalen, rapporterade Fox Business då.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rysk helikopter flög in i Polen

"Testar beredskapen hos vårt luftförsvar". Polen har tidigare varnat för ökade "provokationer".0 

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0