Aaron Dugmore, 9, hängde sig i barnkammaren. Ett dygn efter att han hade hittats av sin mamma Kelly-Marie avled han på sjukhus av hjärtstillestånd. Händelsen inträffade i Birmingham, England, tidigare den här månaden, skriver Daily Mail.
Kelly-Marie Dugmore, 30, och hennes man Paul Jones, 43, valde idag att gå ut och berätta att deras son mobbades i skolan på grund av sin hudfärg.
En elev från Mellanöstern hotade honom med en plastkniv och sade att nästa gång kommer kniven att vara äkta.
En annan invandrarelev sade till honom: "Min pappa säger att alla vita människor borde dö."
Aaron började på mångkulturella Erdington Hall Primary School i september förra året.
Mobbningen uppdagades när Aaron började bråka med sina syskon, något han inte hade gjort förut. Till slut erkände han att pakistanska elever mobbade honom i skolan.
Föräldrarna framförde klagomål till skolan, där 75 procent av eleverna har annan etnisk bakgrund än engelsk, men inga åtgärder vidtogs.
Kelly-Marie träffade skolans rektor flera gånger, men fick till svar att hon inte hade behövt skicka sin son till skolan och att det var deras val att låta honom gå där.
Nu känner sig föräldrarna själva tvungna att urskulda sig trots att det var deras son som utsattes för rasism.
Vi är inga rasister. Aaron kom väl överens med alla barnen i hans senaste skola, och att han blev mobbad på grund av sin hudfärg får mig att må illa, säger hon till The Sun.
Polisen har inlett en förundersökning. Man tror att Aaron är den näst yngste i landet att ta livet av sig på grund av mobbning.