Coronavaccin

Afrikaner ratar Astra Zeneca-doser

Publicerad 17 maj 2021 kl 15.14

Utrikes. Invånarna i Kongo-Kinshasa ville inte ha de överblivna vaccindoserna från Astra Zeneca – så nästan alla skickas vidare, rapporterar TT.

Dela artikeln

I början av maj kom beskedet att Sverige skulle "skänka" en miljon doser av Astra Zenecas skandalvaccin till det internationella samarbetet Covax.

Covax är ett internationellat initiativ för att leverera coronavaccin till u-länder utan kostnad.

Nyligen levererade Covax 1,7 miljoner Astra Zeneca-doser till Kongo-Kinshasa. Men på grund av rädsla för bieffekter var viljan att ta vaccinet låg, och 1,3 miljoner doser skickades därför omedelbart vidare till andra länder.

– De första doserna levererades i mars då det var mycket snack om risken för biverkningar och många länder hade precis stoppat eller pausat användningen av Astras vaccin, säger Joachim Beijmo, biståndsråd på Sveriges ambassad i Kongo-Kinshasa, till TT.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0