Nätcensuren

SD följer Polen – kräver lag mot censur

Publicerad 1 februari 2021 kl 09.37

Utrikes. Sverigedemokraterna kräver nu att regeringen hjälper till att ta fram en ny lagstiftning som ska skydda den fria åsiktsbildningen. Partiets förslag liknar den lag som Polen tagit fram. SD vill att det nya regelverket ska vara på plats redan innan valet 2022.

Dela artikeln

"All form av reglering bör utgå från rätten till ett konto, precis som när det gäller bankväsendet med kontraheringsplikt eller med tillgången till elnätet. Det enda innehållet som ska tas bort från internet är det som tydligt bryter mot lagen", skriver SD-ledaren Jimmie Åkesson och en rad riksdagsledamöter på DN Debatt

Enligt partiledaren är det bara olagligt material som ska få tas bort från sociala medier.

Precis som i Polen vill Åkesson se domstolsprövning av sådant material, och att både avstängningar och raderade inlägg ska kunna överklagas.

"Lagligt innehåll ska skyddas", påpekar SD-ledaren.

Han kräver också plattformarnas algoritmer ska vara politiskt neutrala och inte tillåtas diskriminera vissa åsikter.

Dessutom ska företag som inte följer dessa krav kunna åläggas vite.

Enligt Sverigedemokraterna är sociala medieplattformar dagens motsvarighet till de demonstrationer som ledde fram till 1900-talets välfärdsreformer.

"Om sådana demonstrationer hade skett i dag hade de antagligen skett på Facebook genom en stor mängd kommentarer och debattinlägg. Skillnaden mellan dåtidens demonstrationer och nutidens digitala versioner är att de i dag kan tas bort och tystas ned med en knapptryckning, bortsorterade av amerikanska oligarker som inofficiellt tycks vilja gå i samma riktning som de styrande i Sverige", skriver SD.

Sverigedemokraterna kräver därför att regeringen ställer sig bakom en parlamentarisk kommitté med uppdrag att ta fram lagstiftning för att säkerställa yttrandefriheten på internet. Och det nya regelverket bör vara på plats innan valet 2022, enligt SD, eftersom nätjättarna väntas påverka valet, precis som i det amerikanska presidentvalet i höstas.

I annat fall hotas hela demokratin, påpekar SD. Framtida val kan komma att avgöras av IT-oligarker som styr och censurerar åsikter.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Klaus Schwab avgår med omedelbar verkan

Lämnar efter skriverierna.. "Jag beslutat att avgå från posten som ordförande och styrelseledamot".0 

Påve Franciskus har avlidit – blev 88 år

Sågade makthavarnas kamp mot yttrandefrihet i ett sista tal.. Ingen fred utan "fri tanke, yttrandefrihet och respekt för andras synsätt".0 

Här tränar Zelenskyjs nazister barnsoldater – hyllas i tysk stats-tv

"Blir stridsklara vid 10 års ålder".. Men att instruktörerna bär Hitlers "partiörn" på uniformerna oroar inte det tyska tv-teamet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0