Explosionen i Beirut

Libanons president utesluter inte "raket eller bomb"

Publicerad 7 augusti 2020 kl 14.00

Utrikes. Libanons president Michel Aoun utesluter inte att explosionen i Beirut tidigare i veckan orsakades av en raket eller bomb, uppger Sky News.

Dela artikeln

Den enorma explosionen som ödelade stora delar av Libanons huvudstad Beirut i tisdags har rapporterats som en olycka.

Men Libanons president Michel Aoun utesluter inte en attack.

– Orsaken har ännu inte fastställts. Det finns en möjlighet att det var yttre inblandning genom en raket eller bomb eller annan handling, säger han till lokala medier enligt Sky News.

Den totala dödssiffran är nu uppe i 154 personer och cirka 5.000 skadade. En kvarts miljon människor förlorade sina hem.

Tidigare har även USA:s president Donald Trump sagt det var en bomb.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Mer från Utrikes

S kräver "kännbara böter" för nätjättar

Sätter press på Strömmer.. "Ring till EU-kommissionären och till dina kollegor runtom i Europa."0 

J.D. Vance: "Mycket möjligt" vi tar kontroll över Grönland

"Struntar i vad européerna gapar om".. USA flaggar återigen för att ta över det danska territoriet.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0