Raskravallerna och demonstrationerna har spridit sig till flera länder, däribland Storbritannien, som filmen ovan visar.

BLM-demonstration planeras i Malmö: "Tusentals anmälda"

Publicerad 4 juni 2020 kl 11.04

Utrikes. Vänsterextrema Black Lives Matter planerar nu en stor demonstration i Malmö i kväll. Tusentals människor har redan anmält sig, enligt SVT Skåne.

Dela artikeln

Under onsdagskvällen genomfördes våldsbejakande BLM-protester i Stockholm.

Polisen hade godkänt en demonstration på 50 personer på Sergels torg, trots den dödliga coronapandemin. Men såklart kom många fler till platsen. Totalt samlades flera tusen i huvudstaden.

Den så kallade demonstrationen ledde bland annat till stenkastning och provokationer mot polisen.

– Har de hål i huvudet? De förstår väl att 50 personer snabbt blir tusen? De måste ha förstått vad de sätter igång, sade Björn Olsen, överläkare i infektionssjukdomar och professor, till Aftonbladet.

Nu planeras ytterligare en demonstration i Malmö. Den ska genomföras i kväll och redan har flera tusen anmält sig på Facebook.

Egentligen skulle den så kallade demonstrationen hållas på Stortorget i Malmö, men nu säger arrangörerna att det i stället är hundfältet vid Riberborgsstranden som gäller.

Initiativtagaren är en amerikansk kvinna som bor i Malmö och som hävdar att avsikten är fredlig, enligt SVT.

– Jag gjorde det här evenemanget eftersom jag behöver göra något. Om jag var tillbaka i Los Angeles skulle jag vara på gatorna varje ögonblick jag kunde, skriver hon på Facebook.

Det är ännu oklart om polisen kommer ge tillstånd.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Här grips FN-domaren för slaveri

FN-höjdaren Lydia Mugambe dömd.. Höll ung kvinna som slav i lägenheten i brittiska Oxford.0 

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Nybyggda "kvarteret Gråsuggan" upprör i Lund. Kommunen: "Vi är ju inte helt nöjda".0