Sabuni-effekten uteblir – L kvar under spärren

Publicerad 16 augusti 2019 kl 17.47

Inrikes. Det blev ingen direkt positiv effekt för Liberalerna för att man bytte partiledare till Nyamko Sabuni. Partiet kvarstår under riksdagsspärren, enligt SvD/Sifo.

Dela artikeln

Det var i slutet av juni som Liberalerna valde Nyamko Sabuni som ny partiledare. Partiet hoppades på en nystart.

Men än så länge har opinionen inte vänt.

I den senaste mätningen från SvD/Sifo ligger partiet kvar under riksdagsspärren på fyra procent.

Liberalerna får 3,8 procent, en marginell ökning från 3,6 procent.

 – Vi har inte sett några förändringar med Sabuni än. Men det var samma sak med Ebba Busch Thor i KD. Förändringarna i opinionen kom inte omedelbart, utan först när det blev en ändring i politiken, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Överlag har opinionen legat stilla över sommaren. Och den som trodde att alla våldtäkter och andra grova brott över sommaren skulle få människor att tänka annorlunda, ser ut att gå bet.

Det parti som är ytterst ansvarig för landets politik, Socialdemokraterna, ökar till och med från 26,5 procent till 26,8 procent. Vänsterpartiet får 8,7 (8,6), Miljöpartiet 4,9 (4,9), Moderaterna 19,1 (18,4), Centerpartiet 8,8 (8,8), Kristdemokraterna 8,4 (9,5) och Sverigedemokraterna blir tredje största parti på 18,2 procent (18,1).

Undersökningen genomfördes mellan den 5–15 augusti.


Nyheter från förstasidan

Säpo ska övervaka "antistatliga" attityder

Makthavarna varnas för kritiska medborgare i ny rapport. "Vi behöver vara vaksamma på antistatliga narrativ och konspirationsteorier".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0