Bostadsbubblan

Lägenhet i Malmö såldes för rekordpris

Publicerad 10 april 2019 kl 10.44

Ekonomi. Priserna på bostadsmarknaden i Malmö fortsätter att öka. För första gången någonsin har en lägenhet sålts för över 86.000 kronor per kvadrat, vilket är ett nytt prisrekord i Malmö.

Dela artikeln

Lägenheten som såldes till rekordpris är belägen på Ribersborg i västra Malmö. Den ligger högst upp med panoramavy över Ribersborgsfälten och havet och har även privat takterrass.

Bostaden är 53 kvadratmeter och såldes för 4,6 miljoner kronor vilket innebär ett kvadratmeterpris på 86.466 kronor.

– Det är naturligtvis stort intresse för denna typ av boende. Jag sålde bostaden direkt i vårt spekulantregister Boagenten. Det är en unik bostad med många originaldetaljer bevarade, sedan ligger den högst upp med egen terrass och fantastisk utsikt säger Robert Hjalmarsson, fastighetsmäklaren vid Bjurvors som ansvarade för försäljningen, i ett pressmeddelande.

I dag ligger snittpriserna runt 39.000 kronor per kvadratmeter i de mest centrala och västra delarna i Malmö. De senaste tre månaderna har priserna gått upp med 4 procent.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rysk helikopter flög in i Polen

"Testar beredskapen hos vårt luftförsvar". Polen har tidigare varnat för ökade "provokationer".0 

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0