Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin.

MP vill "omlokalisera" svenskar som inte gillar mångkultur

Publicerad 12 december 2018 kl 21.06

Inrikes. Miljöpartiet i Eslöv föreslår att personer som inte gillar mångkultur ska få hjälp att "omlokaliseras" från sina hem. Partiet vill också att anställda inom kommunen som inte gillar mångkultur ska sparkas, rapporterar Lokaltidningen.

Dela artikeln

Det så kallade medborgar­­utbytes­­program som MP föreslår i Eslöv ska "stimulera personer som inte vill bo i en mångkulturell kommun att omlokaliseras till lämpligare platser".

– Det måste till radikala förslag för att få till en förändring. I grunden handlar allt om att vi står upp för mångfald och allas lika värde, säger Lars Ahlfors, ordförande för Miljöpartiet i Eslöv till Lokaltidningen.

Partiet frågar sig istället "när det blev en rättighet att vara främlingsfientlig", enligt Ahlfors.

Vidare föreslår Miljöpartiet att anställda inom kommunen ska förpliktigas att "stå upp för mångkultur". De som inte gör det ska kunna sparkas, skriver Lokaltidningen.

Den som inte står bakom "värdegrunden" får "leta en annan arbetsgivare", säger Lars Ahlfors.

Henrik Månsson (S) är kritisk till MP-förslagen, som han menar bär på ett "totalitärt och antidemokratiskt tankegods".

Lars Ahlfors understryker dock att förslagen är helt allvarligt menade, skriver Lokaltidningen.


Nyheter från förstasidan

Duterte anklagas för folkmord på kriminella

Filippinernas ex-president på plats i Haag. Hade 91 procent av folket bakom sig när han slaktade gängen – nu åtalas han för "folkmord".0 

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0