Regeringsbildningen
Annie Lööf pressades i SVT Aktuellt och till slut sade hon att hon inte vill inte stänga statsministerdörren för Stefan Löfven.

Lööf utesluter inte släppa fram Löfven

Publicerad 14 november 2018 kl 01.02

Inrikes. Annie Lööf stänger inte dörren helt för att släppa fram Stefan Löfven som Sveriges statsminister i fyra år till. Det framgick av tisdagens SVT Aktuellt 21.

Dela artikeln

På tisdagsmorgonen sade Centerledaren Annie Lööf att hennes parti kommer rösta aktivt nej till Ulf Kristersson som statsminister i riksdagen i morgon.

Liberalerna tänker inte heller stödja Kristersson. Däremot kommer Sverigedemokraterna göra det, har Jimmie Åkesson meddelat.

Samtidigt stänger Annie Lööf inte dörren för att släppa fram Stefan Löfven (S) som landets statsminister.

– Jag kommer inte sitta i en S-ledd regering, sade hon i Aktuellt på tisdagen och påpekade att hon fortfarande vill ha en Alliansregering.

Men när programledaren pressade henne om hon kan tänka sig att släppa fram Löfven som statsminister, svarade hon:

– Vi ska inte stänga fler dörrar utan för min del handlar det nu om att jag har fokus på att bilda en Alliansregering och söka stöd över blockgränsen. Det är det jag kommer jobba för.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Great Reset

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0