HMF på Facebook

Syrian frias från hets mot muslimer

Publicerad 11 april 2018 kl 16.51

Lag & Rätt. En kristen syrian i Enköping åtalades för att ha skrivit "nackskott på muslimgrisarna" i ett inlägg på Facebook. Men nu frias han från hets mot folkgrupp av Uppsala tingsrätt.

Dela artikeln

Mannen, som är i 50-årsåldern, hade enligt åtalet publicerat inlägget "den 29 mars 2017 eller därefter".

Den åtalade nekade dock blankt till att ha legat bakom formuleringen eller ens ha sett inlägget. Han hänvisade till att han ibland lånade ut sin mobil till arbetskollegor.

Enligt Uppsala tingsrätt går det inte "att utläsa när inlägget gjordes eller hur länge det fanns tillgängligt".

"Det kan därmed inte anses styrkt att inlägget har spritts på ett sådant sätts som förutsätts för straffansvar enligt bestämmelserna i 16 kap. 8 § första stycket brottsbalken", skriver tingsrätten i sin friande dom. 


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0