Det var 2.300 delegater vid kommunistpartiets pågående partikongress i Peking som röstade för att skriva in ett tillägg i landets konstitution.
Där ska det nu stå om "Xi Jinpings tankar om socialism med kinesiska förtecken för en ny tid".
Tidigare har den marxist-leninistiske teoretikern Mao Zedong, som var ordförande för det kinesiska kommunistpartiet från 1943 fram till sin död 1976 och som anklagats för att ha mördat så många som 70 miljoner människor, haft sitt namn inskrivet i grundlagen.
Även Deng Xiaoping, landets de-facto ledare fram till sin död 1997, hade sitt namn i konstitutionen.
Detta betyder att Xi Jinping, som varit Kinas president sedan 2013, kan sitta kvar vid makten resten av sitt liv, om han nu inte själv vill pensionera sig eller blir allvarligt sjuk. Egentligen kan titeln som president bara innehas under två mandatperioder om fem år vardera.
– Det betyder att han nu är oantastlig. Om du utmanar Xi så utmanar du partiet, och du vill aldrig gå emot partiet, säger Kinaexperten Bill Bishop i ett uttalande enligt SVT.