Vänsterkravallerna i Göteborg

Alla anhållna i Göteborg har släppts

Publicerad 2 oktober 2017 kl 20.40

Inrikes. Samtliga 23 personer som varit anhållna misstänkta för våldsamt upplopp efter Nordiska motståndsrörelsens demonstration har försatts på fri fot under måndagen. De är dock fortfarande misstänkta för brottet, enligt åklagaren.

Dela artikeln

– Det kan konstateras att det finns ett omfattande filmmaterial från händelsen i helgen som betecknas som ett våldsamt upplopp, vilket medför att vi nu har en god bild över vad som har hänt, säger förundersökningsledaren kammaråklagare Ulrika Åberg i en kommentar.

Hon fortsätter:

– Under dagen har det hållits ytterligare förhör med de misstänkta och min bedömning är att det nu saknas särskilda häktningsskäl då de misstänkta inte, mot bakgrund av utredningsläget, bedöms kunna påverka eller försvåra utredningen. De har därför försatts på fri fot, men samtliga är fortsatt misstänkta för brottet.

Utredningen kommer att fortsätta med bland annat sammanställning av filmmaterial och övrigt utredningsmaterial och ytterligare förhör innan beslut kan tas i åtalsfrågan.

– Det kan inte uteslutas att ytterligare personer kan komma att misstänkas för brott i samband med händelsen, säger Ulrika Åberg

Flera anmälningar om hets mot folkgrupp har också inkommit till åklagare och hanteras i särskild ordning.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Great Reset

Nyheter från förstasidan

Regeringen ordnar nya svenska jobb åt Northvolt-migranter

Hemliga planen avslöjad. Tusentals gäster från tredje världen får förtur till riktade specialinsatser – och skyhöga bidrag.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0