Dokument motsäger Dan Eliassons svar om IT-säkerheten

Publicerad 19 september 2017 kl 19.11

Inrikes. Rikspolischef Dan Eliasson talade inte sanning när han hävdade att kommunikationen mellan polismyndighetens lönesystem och ett privat företag sker via nätverk inom polisens kontroll. Kommunikationen sker via internet, visar nya uppgifter som Ekot tagit del av.

Dela artikeln

Nyligen avslöjade Ekot och P4 Stockholm att rikspolischef Dan Eliasson 2015 beslutade göra ett avsteg från säkerhetsskyddsförordningen och ge det kanadensiska företaget CGI tillgång till polisens känsliga lönesystem, som bland annat innehåller adressuppgifter och scheman.

Men enligt förordningen krävs det kryptering godkänd av Försvaret för att göra det, någon som polisen inte hade.

Samma kväll som avslöjandet gjordes hävdade polisen att man följt alla regler. Kommunikationen skulle inte ha skett via internet, utan via ett nätverk som polisen själv kontrollerar. Därför hade man inte brutit mot säkerhetsskyddsförordningen, påstod man.

Dan Eliasson sade i en intervju att det finns ett undantag i förordningen om man har egen kontroll över kommunikationssättet. Då ska inte försvarets godkännande behövas.

Men i ett avtal som Ekot tagit del av står det att CGI kommer åt lönesystemet inte via polisens eget nätverk, utan genom internet.

– Det går inte att säga att Polismyndigheten kan ha kontroll över kommunikationen om den går via internet. Det är omöjligt, säger IT-experten Kim Hakkarainen, som arbetat på den militära underrättelse- och säkerhetstjänsten Must, till Ekot.

Enligt Hakkarainen visar avtalet "extremt tydligt" att kommunikationen sker genom internet och inte genom ett nätverk kontrollerat av polisen, som Dan Eliasson hävdar. Polischefen menar dock fortfarande att kommunikationen går genom ett system under polisens kontroll.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0