Sexbrott när kommunen bjöd flyktingbarn på festival

Publicerad 10 september 2017 kl 09.53

Inrikes. Var det verkligen ansvarsfullt av Karlskrona kommun att köpa biljetter åt ensamkommande flyktingbarn till en festival fylld av svenska tonårstjejer. Det frågar sig många efter att tolv anmälningar om sexuellt ofredande inkommit till polisen.

Dela artikeln

Det var med Skärgårdsfesten i Karlskrona som kommunens politiker bestämt sig för att satsa på ensamkommande festivalbesökare. Enligt Samhällsnytt bokade kommunen den iranske popsångaren "Arash", som helt saknar publik bland svenskar.

Enligt Samhällsnytt har det inkommit 12 anmälningar om sexuella ofredanden under festivalen. I minst ett ärende ska det röra sig om ensamkommande flyktingbarn enligt polisen, men kommunen hävdar att ingen av "våra killar" ska vara föremål för anmälan.

Chefen för Karlskronas mottagande av flyktingbarn, Helena Lithander, bekräftar för Samhällsnytt att kommunen köpt ”över 50 biljetter” åt ensamkommande, och att man struntat i att överväga riskerna att den åtgärden skulle resultera i sexuella övergrepp.

– Jag förstår inte riktigt vad du menar. Det är bara ett påstående att ensamkommande är överrepresenterade rent generellt på festivaler när det begås sexuella övergrepp, säger Lithander till Samhällsnytt.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0