SR Ekot publicerade skandalartikel om M-kandidaten – men skönmålade Löfven

Publicerad 1 september 2017 kl 18.07

Inrikes. Statliga Sveriges Radios Ekot anklagas nu för medveten smutskastning av M-kandidaten Ulf Kristersson sedan man listat en rad negativa anklagelser mot honom. Men när Stefan Löfven blev S-kandidat 2012 ska SR i stället ha presenterat en lista med positiva påståenden, enligt Expressen.

Dela artikeln

På fredagen stod det klart att Moderaternas nuvarande ekonomisk-politiska talesperson, Ulf Kristersson, kandiderar till partiledarposten för Moderaterna.

Fast bilden av honom blev inte så smickrande. Inte överallt.

"Tidigare i dag publicerades en artikel om Ulf Kristerssons politiska bakgrund, i samband med att han aviserade sin kandidatur som partiledare för Moderaterna. Innehållet kritiserades och vi tar till oss av det", skriver Ekot i en uppdatering på sin hemsida.

Tanken var att göra en tidslinje över Ulf Kristerssons tid i det offentliga rampljuset, påpekar man. Men bilden blev minst sagt ofullständig, och SR håller fortfarande på att skriva om en ny artikel.

Sveriges Radio listade bland annat att den potentielle M-ledaren jämfört den svenska modellen med apartheid, anlitat svart städhjälp, åkt till Kina för 128 000 kronor var tredje månad samt fått en lägenhetsvåning i Stockholm avsedd för utsatta människor.

Även om påståendena i och för sig ska vara korrekta, blandades de inte med så mycket positivt.

Expressen påpekar att när Stefan Löfven kandiderade för att bli Socialdemokraternas partiledare, skrev Ekot en liknande artikel – fast med positiva uttalanden om denne. I den artikeln står det bland annat att reaktionerna från socialdemokrater "är positiva" och att Löfven "har lång och bred erfarenhet av arbetsmarknadspolitiken".

"Vi tar till oss av kritiken och håller nu på att komplettera vår publicering om Ulf Kristersson. Återkommer med en ny version inom kort", skriver Ekot på Twitter.

I sociala medier duggar kritiken mot public service-företaget tätt.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0