Arkivbild.

Senaste M-förslaget: Inför "gated hospitals" med vakter

Publicerad 24 augusti 2017 kl 15.37

Inrikes. Svenska sjukhus måste hägnas in för att skydda vårdpersonal och andra patienter från hotfulla och våldsamma personer. Det föreslår två Skånemoderater i en debattartikel i Sydsvenskan, som vill införa så kallade "gated hospitals".

Dela artikeln

Det är Carl Johan Sonesson och Stefan Lamme från Moderaterna i Skåne som anser att Sverige har blivit så otryggt att sjukhusen nu måste hägnas in och skyddas.

Enligt debattörerna har fler än femtio skottskadade personer fått vård på de skånska akutmottagningarna bara det senaste året.

De skottskadade tillhör ofta kriminella gäng, vilket innebär att våldet inte sällan fortsätter på sjukhusen där de skjutna personerna vårdas när deras anhöriga och andra kommer dit.

Moderaternas rättspolitiske talesperson Tomas Tobé har tidigare lagt fram ett förslag om att införa en särskild straffskärpningsgrund vid skadegörelse och hot vid sjukhus och hälsocentraler.

Men det räcker inte, anser Skånemoderaterna.

"Vad vi förespråkar kan kallas gated hospitals, inhägnade sjukhusområden. I alla fall nattetid ska hela områdena vara stängda", skriver Carl Johan Sonesson och Stefan Lamme och påpekar att personalen på akutmottagningarna har börjat vända sina namnbrickor för att dölja sin identitet av rädsla för hot.

"Oroligheter och bråk vid akutmottagningar har blivit allt vanligare runt om i landet, inte minst på Sus i Malmö", skriver de.

De båda vill också att säkerhetskameror ska placeras ut på sjukhusområdena, särskilt vid akutmottagningarna.

Skyddet ska gälla hela sjukhusområdet och ingen som inte ska vara där ska kunna komma in där, påpekar de.

Enligt de båda moderaterna måste akutmottagningarna i landet vara välkomnande miljöer, varför dessa drastiska åtgärder är nödvändiga.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0