Nya tyska censuren

Facebook censurerar harmlös karikatyrbild

Publicerad 5 juli 2017 kl 20.27

Media. Facebook har raderat en karikatyrbild från Junge Freihet som kritiserar begreppet "äktenskap för alla", och samtidigt blockerat den tyska högertidningens chefredaktör. Bakgrunden är en ny lag som enligt kritiker avskaffar yttrandefriheten i Tyskland.

Dela artikeln

Politikerna i Tyskland klubbade förra veckan igenom en ny drakonisk censurlagstiftning riktad mot personer som är kritiska till regeringens invandringspolitik.

Den nya lagen, som har fått mycket hård kritik, innebär att sociala mediebolag som Facebook och Twitter kan tvingas böta uppemot 50 miljoner euro – motsvarande en halv miljard (!) kronor – om de inte tillräckligt snabbt raderar inlägg som skulle kunna utgöra "hets mot folkgrupp" eller "falska nyheter".

Redan innan lagen godkändes av förbundsdagen hade Twitter börjat blockera obekväma tyska användare. Och nu verkar det som om även Facebook har börjat rätta sig i ledet.

Den sociala nätverkssajten har exempelvis raderat en karikatyrbild med titeln "Äktenskap för alla" från den högerorienterade tidningen Junge Freiheit. Bilden visar ett homosexuellt par som står längst fram i kön för att få gifta sig. Bakom dem står bland annat en pojke som vill gifta sig med sin nallebjörn, en tant som vill gifta sig med sin kanariefågel och en muslim som vill gifta sig med fyra kvinnor i burka och koppel.

Bilden var dock för magstark för Facebook, som valde att radera den – och dessutom tillfälligt blockera Junge Freiheits chefredaktör Dieter Stein.

Den omfattande censurlagstiftningen träder egentligen först i kraft den 1 oktober i år. Googles rättschef i Europa, Arnd Haller, har tidigare förklarat hur hans företag kommer att förhålla sig till de godtyckliga kraven från den tyska regeringen: "I tveksamma fall raderar vi".


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Media

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Rekordmånga anmäler mediers övertramp

Medieombudsmannen tog emot 604 anmälningar under 2025.. Alternativa medier drar sig samtidigt ur "medieetiska systemet".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0