Ungern och invandringen
Ungern vill inte ha tillbaka invandrarna.

Ungern vägrar ta emot 5 000 asylsökare från Sverige

Publicerad 27 mars 2017 kl 12.22

Inrikes. Sverige har försökt skicka tillbaka 5 000 asylsökare till Ungern. Men landet vägrar ta emot dem. Nu kan frågan gå till domstol.

Dela artikeln

– Vi har nästan 5 000 ärenden där människor är registrerade som asylsökande i Ungern, men Ungern tar inte emot dem när vi ska skicka tillbaka dem, säger migrations- och justitieminister Morgan Johansson (S) till SvD.

Sveriges regering menar att Ungern bryter mot Dublinreglerna, som innebär att en flykting ska söka skydd i det första säkra land han eller hon kommer till. Åker asylsökaren vidare till andra EU-länder ska personen skickas tillbaka till det första landet.

Enligt Morgan Johansson är det EU-kommissionens ansvar att se till att avtalet hålls.

Under måndagen åker EU:s asyl- och migrationskommissionär Dimitris Avramopoulos till Ungern för att diskutera bland annat den frågan med landets myndigheter.

Men får han inga positiva svar därifrån är nästa steg EU-domstolen, påpekar Morgan Johansson.

På sin hemsida har den ungerska regeringen förklarat att man prioriterar att satsa sina resurser på de egna medborgarna.

"För Ungerns regering så är det ungerska folket det viktigaste, deras säkerhet, och inte de illegala invandrare som tagit sig in i landet från ett säkert land", skriver man.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj visar upp infångad kines

Anklagar nu ryssarna för att använda kinesiska soldater i kriget. "Putin kan tänka sig att göra vad som helst – utom att avsluta kriget."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0