Den försvunna kvinnan.

Kerstin, 81, har försvunnit

Publicerad 25 november 2016 kl 12.53

Inrikes. 81-åriga Kerstin är försvunnen från sitt hem i Norby sedan torsdagskvällen. Nu vill polisen ha allmänhetens hjälp för att hitta henne.

Dela artikeln

Kerstin beskrivs vara cirka 172 cm lång och har mörkbrunt hår. Hon var vid försvinnandet klädd i en mörkgrå kappa/jacka, mörka byxor och vita/svarta/guldfärgade Puma-skor. Hon bar på en olivfärgad kylväska/bag.

Polisen har sedan torsdagskvällen sökt efter kvinnan i området där hon försvann och inhämtat information. Vid 18.30-tiden gjordes en iakttagelse på Resecentrum i Uppsala som beskrivs som mycket intressant och det går inte att utesluta att Kerstin kan ha tagit en buss eller ett tåg från Uppsala.

Polisen behöver allmänhetens hjälp med tips och iakttagelser. Vet du något om var Kerstin kan finnas eller har du gjort iakttagelser som kan stämma in på beskrivningen av henne så kontakta polisen på telefonnumret 114 14.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Växande SD-oron: Moderaterna har blåst oss

"Det finns en allvarlig oro." Var paradigmskiftet bara en bluff? börjar även SD-topparna fråga sig nu.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0