Över halv miljard indier strömlösa efter strömavbrott

Publicerad 1 augusti 2012 kl 03.05

Utrikes.Indien drabbades under tisdagen av ett enormt strömavbrott som ställde hundratals miljoner indier utan el i det andra nationella strömavbrottet på två dagar. Elverken klarar inte av att leverera tillräckligt med el för att försörja den växande befolkning.

Gilla artikeln på Facebook

Omkring hälften av Indiens befolkning blev utan ström på tisdagen efter att landet drabbades av det andra gigantiska strömavbrottet på lika många dagar. Gruvarbetare har blivit fast nere i gruvor och tåglinjerna i miljonstäderna har stått stilla. På sjukhusen har dieseldrivna elgeneratorer fått användas.

Sushilkumar Shinde, minister ansvarig för elförsörjning, skyller kollapsen på att vissa delstater har använt mer än sin beskärda del från ett hårt pressat elnät.

- Det här är andra dagen något sådant här händer. Jag har givit instruktioner att den som överanvänder elkraftnätet kommer bestraffas, säger han till Reuters.

Problemen har förvärrats av en svag monsunsäsong som tvingat bönder i massbefolkade jordbruksområden att använda elektriska pumpar för att få tillräckligt med vatten till sina odlingar.

Elkraftverken klarar inte av att försörja den växande befolkningen med el. När efterfrågan på ström är som störst skulle elproduktionen behöva vara 10 procent större. Mer än hälften av landets el produceras av kolkraftverk.

Befolkningen i Indien har dubblats på 40 år, från 600 miljoner till 1200 miljoner. Även fast antalet barn per kvinna minskar så ökar befolkningen så mycket att den totala befolkningsökningen fortsätter att vara ungefär konstant.

Myndigheterna har avsatt stora summor för att utveckla infrastrukturen i landet, men så mycket som två av fem indiska familjer är inte kopplade till det nationella elnätet.

Men en kvinna Reuters talat med är kritisk.

- Det är skamligt. El är en väldigt grundläggande nödvändighet och situationer som dessa ska inte uppstå. De pratar om reformer men kan inte få något så grundläggande som elkraften rätt, säger Unnayan Amitabh, 19-årig banktjänsteman i New Delhi.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Great Reset

Nyheter från förstasidan

SCB: "Antalet barn per kvinna det lägsta någonsin"

Förskolor får lägga ner – barnen håller på att försvinna. Trots det ökar befolkningen tack vare Tidögängets fortsatta massinvandring.0 

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

AI-drönare dödar helt på egen hand i Ukraina

Hittar och likviderar sitt mål utan hjälp.. FN kräver förbud mot nya "mördarrobotarna" – som Kiev nu sätter in på bred front.0 

Macheteman besökte bageri – klubbades ihjäl av fem män

Dramat i Berlin.. "Tyvärr ser vi allt oftare att konflikter löses med våld och dödliga vapen."0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0