Asylkaoset
Norrtälje kommun vädjar till sina invånare att släppa ifrån sig sina sommarstugor i vinter.

Kommun vädjar: Vi vill ha din sommarstuga till de nyanlända

Publicerad 7 augusti 2016 kl 15.02
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Invånare i Norrtälje som äger fritidshus har i dagarna fått hem en vädjan från kommunen om att låta nyanlända invandrare bo i stugan i vinter, skriver SvD.

Dela artikeln

"Står stugan tom i vinter?" frågar sig Norrtälje kommun i ett riktat utskick. Tanken är att försöka matcha ihop stugägare med bostadslösa invandrare och att de sedan skriver avtal med varandra.

Ali Rashidi, avdelningschef på socialtjänsten i Norrtälje kommun, säger att kommunen i vissa fall kan gå in och garantera att hyran blir betald, trots att invandrarna får bidrag till hyra och levnadsomkostnader.

– Vi vill inte göra så generellt. De flesta människor är skötsamma. Flyktingar får etableringsstöd från Arbetsförmedlingen, och det ska också räcka till hyra av bostad, förklarar han.

22 invandrare i månaden, eller drygt 260 invandrare på ett år, kommer till Norrtälje och byråkraterna i kommunen hoppas nu lösa bostadsbristen med stuginitiativet.

Enligt Rashidi har intresset för satsningen varit stor, även om han hoppas att fler hör av sig när de kommit hem från sina semestrar.

– Varje extra boende vi kan få tillgång till är värdefullt, säger han.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0